Market Poşeti Nedir?

Market poşeti, içeriğine baktığımız zaman ham madde olarak özünde petrol ve petrolden yapılmış olan plastik olduğu görülür. Günümüz koşullarında özellikle sağlığa zarar vermeyecek maddelerin kullanımı revaçtadır. Market poşetleri sade olabildiği gibi üretici firmaların tercihlerine göre baskılı da olması mümkündür.

Evrensel boyutta da bakıldığında 3R kuralı uygulanır. Detaylarını incelediğimizde Reduce(azalt), Reuse (tekrar kullan), Recycle (ger dönüştür) prensipleri esas alınır. Market poşetleri  de üretilirken bu özelliklerin dikkate alındığı son zamanlarda yaygınlaştığı görülür. Sağlık açısından ve çevreyle uyumlu ürünlerin üretiminin yapılması ve kullanılması özellikle beklenen hizmet kalitesidir. Belirlenmiş olan özelliklere uygun olarak üretilen ürünlerin kullanım alanına göre de yaygınlığı artış gösterir.

Market Poşeti Üretimi Nasıl Yapılır?

Market poşeti, günlük yaşam koşullarında alışveriş yapan insanlara mantıklı seçim yapmaları için imkân sunar. Bu özellik öncelikle tekrar kullanılabilen market poşetlerinin üretiminin yaygınlaşmasıdır. Polietilen; karbon ve hidrojen atomlarından meydana gelen organik bir yapı olarak biliniyor. Son zamanlarda üretimleri yapılırken daha çok maliyeti azaltmak adına polietilene doğada kendi halinde bulunan bir mineral olan kalsiyum karbonatın bulunduğu da eklenebilir. İçeriğinde ve özünde bulanan maddeler ürünlerin kalitesi hakkında da fikir verir.

Organik özelliğe sahip olan plastik, çevrede tüketildiği zaman inorganik olan adı geçen bu mineral kalır. Özellikle gıdalar ile temas edecek olan plastiklerin üretimi esnasında az miktarda bulunan maddeler içerik olarak seçilir. Temel olarak sağlık ve çevre koşullarıyla uyum sağlıyor olmasıdır. Uyum sağlayan bu ürünler birçok üretici firma için tercih sebebi haline gelmiştir.

Market Poşeti Neden Kullanılır?

Alışveriş esnasında ve günlük yaşam içinde ayrı bir yeri olan market poşeti sahip olduğu özellikleri bakımından birçok insan tarafından inceleme altına alınıyor. Örneğin bir market poşeti doğada yalnızca 8-10 yılda tamamen yok olabiliyor. Son zamanlarda ise kullanılan yeni teknolojik üretimler ile birlikte bu sürenin 1 yıl civarına indiği belirtiliyor.

Kullanım alanları ve özellikleri ile birçok özelliği de beraberinde getiren market poşeti hafiflik, kolaylık, esneklik ve kolay işlenebilirlik gibi sunulan birçok olumlu özellik ile en çok kullanılan tüketim malzemeleri arasında yerini aldığı söyleniyor. Kullanımının yaygın ve içeriğinin aranan niteliklere sahip olması ürünlerin daha çok kullanılmasını sağlamıştır.

Aynı zamanda ince ve esnek yapısı da kullanıldığı alanlara uyum sağlar. Örneğin özellikle marketlerin meyve sebze reyonlarında da aranan ürünler arasında olduğu  görülüyor. Kullanıcıların rahat ve pratik bir şekilde alışveriş yapmalarına imkân sağlaması ve bu reyonlarda yer alan ürünlerle de uyum sağlaması beklenen özellikleri arasında yer alır.

Market Poşeti Çeşitleri

Market poşeti,  doğa ile uyumlu ve doğaya saygı duyularak üretimi yapılması beklenen ürünlerdir. Market poşetleri kendi arasında özellikleri ve yapısal içeriğiyle kısımlara ayrılmıştır. Bunları sıralamak gerekirse hışır poşet, bakılı olan ve baskılı olmayan şeklinde sıralayabiliriz.

Hışır poşet olarak bilinen market poşeti son zamanlarda daha çok kullanıldığı da gözlemlenmiştir. Üzerine baskı yapılmayan poşetler olarak bilinmekle beraber tamamen ince bir yapıya sahip ve hafifliği ile dikkatleri üzerine çeken ürün sıralamasında yer alıyor. İçeriğinde yoğunluklu olarak polietilen kullanılır. Üretimi esnasında özel makinelerde işlenerek poşet baskı rulo film haline getirilmiştir. Kullanım alanı olarak yine paketleme firmaları ve çeşitli gıda üreticileri tarafından çoğunlukla kullanıldığını belirtebiliriz.

Hışır Poşet ve Özellikleri

Hışır poşet de kullanımı yaygınlaşmış ürünler arasında yer almakla beraber özellikle toptan paketleme şirketleri tarafından tercih ediliyor. Aynı zamanda kullanımı açısından hafif ve ince olması görülen en önemli özellikleri arasında yer alıyor. Rulo bir şekilde üretimi yapılırken dayanıklı ve mat olma özellikleri de vardır. Ayrıca orijinal içerikten oluşması ve çift taraf bakılı çeşitleri de mevcuttur diyebiliriz.

Marketlerde, süpermarketlerde, bakkallarda ve en çok manav niteliğinde olan ya da sebze meyve reyonlarında oldukça fazla tercih ediliyor denilebilir. İsminden de anlaşılacağı üzere hışırtılı ses çıkarma  özelliği vardır ve şeffaf olduğu görülür.

Market Poşeti İçerikleri

Toprakta kolayca çözünebilen, geri dönüşüm özelliğine sahip olan market poşeti üretimleri hız kazanmıştır. Çevre ve sağlık koşullarının göz önünde bulundurularak üretimlerinin yapılması gerektiği görülmüştür. Çevre dostu olan üretimlerin yapılması sağlık ve bilinçli bir şekilde üretimler yapıldığını gösterir.  Kalite ve film özelliklerini olumlu yönde ve özünden değişime uğratan bileşenler gelişmiş araçlarla, biyoplastik üretiminde kullanılmış olan makine ve teknolojilerin işlevini başarıyla gerekleştiren ürünle tercih edilir.

Market Poşeti Neden Önemlidir?

Çeşitli şekil ve boyutlarda üretilen market poşeti, üzerinde kimi zaman tercihe göre marketlerin logo baskıları da bulunuyor. Aynı zamanda market poşetleri sade bir özelliğe de sahip olabiliyor. Bu özellikler firmaların kullandığı yönteme ve çalışma prensiplerine değişkenlik gösterebiliyor. Özellikle markalar biliniyorsa reklam malzemesi olan poşetler için var olan kurumsal kimliğin bilinmesinde ve tanınmasında önemli bir yere sahiptir diyebiliriz.

Market poşeti diye adlandırılan ürünlerin kullanım alanları da çeşitlilik göstermekle beraber özellikle manav, kasap, market ve bakkal gibi birçok işletmede yaygın olarak kullanılıyor. Kullanımının yaygın olması ürünlerin kalitesi ve içeriklerinin her zaman yenilenip son gelişmelere uygun olarak üretiminin yapılması da önem kazanmıştır diyebiliriz. Bu sebeple sizler de kalite ve sağlık açısından güvenli market poşeti ve içeriklerine güvenle ulaşmak istiyorsanız firmamızdan destek alabilirsiniz.

Menü
Nasıl Yardımcı Olabiliriz? Lütfen İletişime Geçiniz